Прегледувате: Насловна

Свети Наум Охридски
3.07.2020.

Sample Image На празникот на Свети Наум - чудотворец Охридски, во параклисот посветен на овој светител во Велес, се отслужи Архиерејска Божествена Литургија со која чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел. Присутните верници молитвено му се поклонија на големиот семакедонски светител, а потоа се причестија со Светите Христови дарови.

Преподобен Наум Охридски Чудотворец

Ученик на Светите Методиј и Кирил и еден од Петточислениците коишто најревносно соработуваа со овие словенски апостоли. Свети Наум патуваше во Рим, каде што се прослави со чудотворна моќ и со голема ученост. Знаеше многу јазици. Со помош на царот Борис Михаил, по враќањето од Рим тие се населија на бреговите на Охридското Езеро. Додека Свети Климент дејствуваше како епископ во Охрид, дотогаш Свети Наум основаше манастир на јужниот брег на езерото. Тој манастир и денес го краси брегот како што и името на Свети Наум ја краси историјата на словенското христијанство и низ вековите беше извор на чудотворна сила и засолниште за болните и за неволните. Околу Свети Наум се насобра мноштво монаси од сите страни на Балканот. Беше мудар учител, единствен раководител на монасите, одлучен подвижник, чудотворен молитвеник и духовник. Неуморно се трудеше и на преведувањето на Светото Писмо и на другите црковни книги од грчки на словенски јазик. Вршеше чуда и за време на животот и после смртта. Неговите чудотворни мошти до ден денес восхитуваат со многубројни чуда, посебно со исцеленијата од тешки болести, особено од лудило. Се упокои во првата половина на 10 век.

Трета недела по Педесетница
29.06.2020.

Sample ImageВо третата Недела по Светата Педесетница, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена Литургија во црквата „Св. вмч. Димитриј“ во Валандово. На Литургијата сослужуваа протоереј Љупче Миланов, свештеник Јовчо Крастовски и протоѓакон Васил Ристовски.

Втора недела по Педесeтница
22.06.2020.

Sample ImageВо втората Недела по Светата Педесетница, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена Литургија во болничката црква „Св. Козма и Дамјан“ во Велес. На Литургијата сослужуваа протоереј Борислав Бобевски, свештеник Горан Темелковски и протоѓакон Васил Ристовски.

Матурира 52 генерација во Богословијата
19.06.2020.

На ден 17. 06. 2020 година во Македонската православна богословија (МПБ) „Свети Климент Охридски“ во Скопје започна полагањето на матурските испити на Lll генерација ученици-богослови, кои во изминатите 5 години се школуваа во нашиот Светиклиментов расадник, стекнувајќи се со потребните богословски знаења и подготвувајќи се за идна свештенослужителска и вероучителска дејност во Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА). Денес по четвртти пат во својство на пратеник, претставник на САС на МПЦ-ОА заедно со Ректорот на МПБ, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот г. Агатангел како и во присуство на предметните професори го отпочнавме полагањето на зрелосениот испит. Матурскиот испит традиционално стартуваше со писмена работа, а во следните денови матурантите ќе ги полагаат и предвидените стручни предмети. Овогодинешните матурски испити ќе траат до 26. 06. 2020 година. На сите богослови при 52 генерација им посакувам успех во полагањето на престојните испити. Нека Семудриот Бог ги просветли во науката над науките.

Преземено од сајтот на Тетовско-гостиварската епархија.

Недела на сите светии
15.06.2020.

Sample ImageВо првата Недела по Педесетница (Недела на Сите Светии), Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи света Божествена Литургија во храмот „Вознесение Христово“ во Гевгелија во сослужение на свештеници од гевгелиското архиерејско намесништво. На Литургијата верниот народ се Причести со Светите Христови Тајни.

Втор ден Духовден
9.06.2020.

Sample Image На 08. 06. 2020 година, во понеделникот на Светиот Дух, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, отслужи Света Златоустова Литургија во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес. На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

Повеќе...
<< Почеток < Претходна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следна > Крај >>