Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Св. вмч. Димитриј, Валандово
Св. вмч. Димитриј, Валандово
13.11.2017.

На празникот на светиот великомаченик Димитриј Солунски, Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на бројно свештенство на епархијата отслужи Света Божествената Литургија во храмот посветен на  овој светител во Валандово.

На Божествената Литиргија присуствуваа голем број на верници од Валандово и од неговата околија, кои традиционално секоја година молитвено му се поклонуваат на Светиот великомаченик Димитриј и го молат за застапништво на нивните души пред престолот на Господ Бог.

На Литургијата со празнично слово се произнесе Митрополитот Агатангел, по што верниците пристапија кон причестување со Телото и Крвта Христови. По завршувањето на Литургијата Митрополитот и свештенството осветија вода и ги прекршија славските колачи.