Прегледувате: Насловна
„Св. Димитриј“ - Божествена Литургија
11.11.2008.

sdk11.jpg

На празникот на светиот великомаченик Димитриј Солунски, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествената Литургија во храмот во Кавадарци посветен на  овој светител.

sdk12.jpg

На Божествената Литиргија присуствуваа голем број на верници од Кавадарци и од неговата околија, кои традиционално секоја година молитвено му се поклонуваат на Светиот великомаченик Димитрија и го молат за застапништво на нивните души пред престолот на Господ Бог.

sdk13.jpg

На почетокот на Литургијата Митрополитот Агатангел благоволи и го пострижа во чин чтец завршениот богослов Грозданов Трајче од Кавадарци.

sdk15.jpg

sdk14.jpg

На Литургијата верниците се причестија со Телото и Крвта Христови, а потоа Митрополитот Агатангел и свештенството осветија вода и ги прекршија славските колачи.