Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
Вечерна - Велики Четврток
25.04.2008.
 
Sample Image

 

 

На Велики Четврток вечерта, во соборниот храм на „Свети Пантелејмон“, со почеток во 18.00 часот, Митрополитот Агатангел во сослужение со клирици од Велес, отслужи утрена богослужба на која беа прочитани 12-те страдални евангелија во кои се опишани настаните поврзани со распнувањето и страдањата на нашиот Господ и Спасител Исус Христос.

 


  Sample Image
 
 
 
Sample Image
 
Sample Image
 
 
 
Sample Image
 
Sample Image
 
Sample Image
 
Sample Image
 
Sample Image
 
 
Sample Image
 

 

„Се поклонуваме на Твоите страдања Христе, покажи ни го и славното Твое воскресение“.

 

 
 
 
  Велики Петок - Царски Часови
 

 

На Велики Петок утрото, кога светата Православна Црква го слави погребението на нашиот Господ и Спасител Исус Христос, во соборниот храм на „Свети Пантелејмон“, со почеток во 07.30 часот, Митрополитот Агатангел во сослужение со клирици од Велес, ги отслужи Царските Часови и Вечерната богослужба, на која, како што е превидено според типикот, беше изнесена плаштаницата среде храмот. Верниот народ се поклонуваше и ја целиваше плаштаницата и потоа поминуваше под неа, затоа што, за да дојдеме до воскресение, најпрво мораме да поминеме низ гробот Господов - без распетие, страдање и погребение нема воскресение.

 

Sample Image
 
Sample Image
 
Sample Image
 
Sample Image
 
 

 

„Во гробот со телото, во адот со душата како Бог, а во рајот со разбојникот и на престолот си бил Христе, со Отецот и Светиот Дух, сè исполнувајќи како безграничен“.

 

 

 
< Претходно   Следно >