Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
Распоред на богослужби во Страдалната Седмица
23.04.2008.

Митрополитот г. Агатангел ќе чиноначалствува на следниве богослужби:

 

 

 

24.04.2008 год. (четврток) Велики Четврток: Василиева Литургија со општ маслосвет во храмот Успение на Пресв. Богородица - Велес, со почеток во 08.00 часот.

24.04.2008 год. (четврток) вечерта: Читање на 12 страдални евангелија во храмот на св. вмч. Пантелејмон во Велес, со почеток во 18.00 часот

25.04.2008 год. (петок) Велики Петок: Царски Часови во храмот на св. вмч. Пантелејмон во Велес со почеток во 07.30 часот.

25.04.2008 год. (петок) вечерта: Погребение Христово со статиите во храмот на св. Димитриј во Кавадарци со почеток во 18.00 часот.

26.04.2008 год. (сабота) Велика Сабота: Литургија во храмот Успение на Пресв. Богородица во Велес со почеток во 08.30 часот.

26.04.2008 год. (сабота) навечер: Вечерта, во храмот на св. вмч. Пантелејмон во Велес, со почеток во 23.00 часот, литија, објавување на Воскресението, Утрена и Божествена архиерејска Литургија.

27.04.2008 год. (недела) Воскресение Христово - Велигден, во храмот на св. вмч. Пантелејмон со почеток во 09.00 часот, второ Воскресение, вечерна со читање на Евангелието на повеќе јазици.

28.04.2008 год. (понеделник) Светол Понеделник: Божествена Литургија во храмот на св. Димитриј во Кавадарци, со почеток во 08.30 часот.

29.04.2008 год. (вторник) Светол Вторник: Божествена Литургија во храмот на св. Недела во Стојаково, со почеток во 08.30 часот.

01.05.2008 год. (четврток) Светол Четврток (Балаклија): Вечерна служба во манастирот св. Димитриј во Велес со почеток во 17.00 часот.

02.05.2008 год. (петок) Светол Петок (Источен Петок – Балаклија): Божествена Литургија во манастирот св. Димитриј во Велес со почеток во 08.30 часот.

 
< Претходно   Следно >