Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Света Божествена Литургија во Гевгелија

Возљубени,

Ве известуваме дека во рамките на учеството на Македонската православна црква на годинешниот МЕЃУНАРОДЕН САЕМ НА КНИГАТА, кој ќе се одржи од 18. 04. 2024 година до 24. 04. 2024 година во спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје, Повардарската епархија ќе ги претстави сите изданија од својата издавачка дејност „Св. Ѓорѓи Полошки“. Сите изложени изданија на саемот ќе бидат со репрезентативни цени (намалени) во однос на редовните продажни цени на книгите.

Оваа година беше навистина плодна за нашата издавачка дејност, па така, на саемот, ќе претставиме дури ДВАНАЕСЕТ нови изданија, во однос на минатогодишниот саем, и тоа книгите: „Свети Јован Златоуст - Дела“ 1 и 2 том, „Средба со Бог - старец Ефрем Аризонски“, „Света Ксенија Петроградска“, „Монографија – Митрополит Агатангел“, „Свети Герасим Кефалониски“, „Историја на македонскиот народ“, како и реизданија на книгите „Старец Јосиф Исихаст“, „Мојот живот со старец Јосиф“, „Пат на небо“, „Свети Нектариј Егински“ и „Давидов Псалтир“.

Покрај книгите, на штандот на Повардарската епархија ќе бидат изложени и бесплатни примероци од списанието на Повардарската епархија „Православна светлина“.

Ве покануваме да го посетите штандот на Македонската православна црква и да одберете некое од нашите изданија.

Света Божествена Литургија во Гевгелија
12.02.2024.

Sample Image    Sample Image    Sample Image

На 11.02.2024 година, во 36 Недела по Педесетница, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на свештенство од гевгелиското архиерејско намесништво на Повардарската епархија, отслужи Света Божествена Литургија во манастирот на Светото Вознесение Христово во градот Гевгелија. На Литургијата, Митрополитот Агатангел благоволи и го произведе во чин ипоѓакон, досегашниот чтец Ѓорѓи Петров од село Негорци.