Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Осветување на црква во село Глишич
Осветување на црква во село Глишич
9.05.2022.

 

Sample Image

 

На 08 мај 2022 Лето Господово, во Неделата на Мироносиците, се освети црквата „Св. вмч. Димитриј” во кавадаречкото село Глишич. Чинот на осветување го изврши Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на свештенство на Повардарската епархија.

По чинот на осветувањето на храмот се отслужи и света Божествена Литургија во него, а со слово кон присутните верници се обрати Митрополитот Повардарски г. Агатангел. Чинот на осветувањето на црквата молитвено го проследија многубројни вреници од Кавадарци.

Фотографии на следнитe линкови:

https://photos.app.goo.gl/JfMyhbjnCKJtTbf26

https://photos.app.goo.gl/gRCWwGgZdJkfctku5

https://photos.app.goo.gl/atAs5U5Jw2EvCs248

 
< Претходно   Следно >