Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Источен петок - Балаклија
Источен петок - Балаклија
29.04.2022.

 

Sample Image

 

Балаклија, односно Источeн Петок е денот што духовно го обединува градот Велес и неговите жители. Овој ден се прославува како слава на градот Велес, при што центарот на празнувањето е манастирскиот комплекс „Св. Димитриј“ и околните цркви „Св. Петка“ и „Св. Никола“.

Во манастирот „Св. вмч. Димитриј“, во предвечерјето на празникот се отслужи Вечерна Богослужба, а на самиот ден Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи света Божествена Литургија.

Фотографии на следниве линкови:

https://photos.app.goo.gl/p48GhaCoBRR2niZk9

https://photos.app.goo.gl/w1z4RfMuzb6tNp9D9

 

 
< Претходно   Следно >