Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Велики Четврток
Велики Четврток
21.04.2022.

 

Sample Image

 

На Велики Четврток, во Соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје, се отслужи Света Василиева Литургија со која чиноначалствуваше Архиепископот Охридски и Македонски и на Јустинијана Прва, г.г. Стефан во сослужение на членовите на светиот архиерејски Синод на македонската православна Црква - Охридска Архиепископија. На Литургијата беше осветено новото Свето Миро и со тоа се заврши чинот на Мироварение, кој започна на Велики Понеделник од Страсната недела.

 

 
< Претходно   Следно >