Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Литургија на претходно осветени дарови

 Sample Image
 

Возљубени,

Би сакале да Ве известиме дека од денес, 01. 06. 2022 година, документарно-биографскиот филм за Митрополитот Агатангел, „Печат на едно време“ можете да го гледате и на нашиот youtube канал.

 Линк до филмот


 
Литургија на претходно осветени дарови
19.04.2022.

 

Sample Image   Sample Image   Sample Image
 
Sample Image   Sample Image   Sample Image
 
  Sample Image

На 19.04.2022 година, во Соборниот храм „Св. Климент Охридски“ се отслужи Литургија на Претходноосветените Дарови на која присуствуваше Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, а чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел. По Литургијата продолжи извршувањето на тридневниот обред Мироварение на кој чиноначалствуваше Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, во сослужение на Митрополитот Повардарски г. Агатангел и на поранешниот Митрополит Кумановско-осоговски г. Јосиф.

 
< Претходно   Следно >