Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Литургија на претходно осветени дарови

Возљубени,

Би сакале да Ве известиме дека од денес, 01. 06. 2022 година, документарно-биографскиот филм за Митрополитот Агатангел, „Печат на едно време“ можете да го гледате и на нашиот youtube канал.

Линк до филмот: https://www.youtube.com/watch?v=TXOnztkGvT4

Литургија на претходно осветени дарови
19.04.2022.

Sample Image   Sample Image   Sample Image

Sample Image   Sample Image   Sample Image

На 19.04.2022 година, во Соборниот храм „Св. Климент Охридски“ се отслужи Литургија на Претходноосветените Дарови на која присуствуваше Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, а чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел. По Литургијата продолжи извршувањето на тридневниот обред Мироварение на кој чиноначалствуваше Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, во сослужение на Митрополитот Повардарски г. Агатангел и на поранешниот Митрополит Кумановско-осоговски г. Јосиф.