Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Осветена црквата „Св. Атанасиј“ во Богданци

Возљубени,

Би сакале да Ве известиме дека од денес, 01. 06. 2022 година, документарно-биографскиот филм за Митрополитот Агатангел, „Печат на едно време“ можете да го гледате и на нашиот youtube канал.

Линк до филмот: https://www.youtube.com/watch?v=TXOnztkGvT4

Осветена црквата „Св. Атанасиј“ во Богданци
15.11.2021.

Sample Image На 14. 11. 2021 година, на денот кога светата православна црква си спомнува за светите бесребреници Козма и Дамјан, од страна на Митрополитите Повардарски г. Агатангел, Преспанско-пелагониски г. Петар, Европски г. Пимен, Брегалнички г. Иларион, Епископот Стобиски г. Јаков, како и од бројно свештенство на МПЦ-ОА, беше осветена црквата „Св. Атанасиј Велики“ во Богданци. По чинот на oсветување беше отслужена света Божествена Литургија.