Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Вечерна богослужба - Второ Воскресение

Се повикуваат сите православни христијани, при пописот на населението, да ја искористат можноста, во делот за религиозна припадност, да се изјаснат како православни христијани, бидејќи таа опција постои во методологијата за попишување, а попишувачите се обврзани таквата определба да ја заведат при пописот.
Православен христијанин – е јасна и недвосмислена идентитеска определба на сите кои ѝ припаѓаат на Светата Православна Црква. Истовремено ваквото изјаснување на македонските граѓани е и остварување на основните верски слободи и права во македонското општество.

Вечерна богослужба - Второ Воскресение
5.05.2021.

Sample ImageВо светата и велика Недела на Пасха, во соборниот храм на Повардарската епархија „Св. вмч. Пантелејмон“, беше отслужена Вечерна богослужба - Второ Христово Воскресение, на која беше прочитано дел од Евангелието на повеќе јазици. На богослужбата чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел.