Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Панихида за протоереј-ставрофор Алексеј Моргуљ

 Sample Image
 

Возљубени,

Би сакале да Ве известиме дека од денес, 01. 06. 2022 година, документарно-биографскиот филм за Митрополитот Агатангел, „Печат на едно време“ можете да го гледате и на нашиот youtube канал.

  Линк до филмот: https://www.youtube.com/watch?v=TXOnztkGvT4


 
Панихида за протоереј-ставрофор Алексеј Моргуљ
18.05.2020.

 

Sample Image

 

Sample Image На 16.05.2020 година, во црквата „Св. вмч. Ѓорѓи“ во с. Пирава, со благослов на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел се одржа панихида за протоереј-ставрофор Алексеј Моргуљ и протопрезвитера Текла Моргуљ.

Протоереј-ставрофор Алексеј Моргуљ е родум од Полтава, Украина. Принуден од виорот на војната, октомвриската револуција, во 1918 година ја напушта Украина и се доделува во Македонија каде работи како професор во Битолската богословија, а потоа и како парохиски свештеник во Пиравската парохија.

На панихидата присутни беа конзулот на Украина во Македонија, г. Константин Куценко и претседателот на Украинската дијаспора во Македонија г. Александар Урбанович.

 
< Претходно   Следно >