Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Источен Петок - Балаклија

 Sample Image
 

Возљубени,

Би сакале да Ве известиме дека од денес, 01. 06. 2022 година, документарно-биографскиот филм за Митрополитот Агатангел, „Печат на едно време“ можете да го гледате и на нашиот youtube канал.

  Линк до филмот: https://www.youtube.com/watch?v=TXOnztkGvT4


 
Источен Петок - Балаклија
24.04.2020.

 

Sample Image

 

Sample Image Балаклија, односно Источeн Петок е денот што духовно го обединува градот Велес и неговите жители. Овој ден се прославува како слава на градот Велес, при што центарот на празнувањето е манастирскиот комплекс „Св. Димитриј“ и околните цркви „Св. Петка“ и „Св. Никола“.

За жал, оваа година, поради одлука на кризниот штаб за справување со пандемијата во Велес, беше прекината вековната традиција на Велешани, кои масовно ги посетуваат овие три христијански храмови на овој ден, односно беше забранет приод кон овие светилишта. Во манастирот „Св. Димитрија“, во предвечерјето на празникот се отслужи Вечерна Богослужба, а на самиот ден се отслужи Света Божествена Литургија.

 

 
< Претходно   Следно >