Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Акатист кон Пресвета Богородица

Возљубени,

Би сакале да Ве известиме дека од денес, 01. 06. 2022 година, документарно-биографскиот филм за Митрополитот Агатангел, „Печат на едно време“ можете да го гледате и на нашиот youtube канал.

Линк до филмот

Акатист кон Пресвета Богородица
6.04.2020.

Sample Image На 03. 04. 2020 година,  во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес беше отслужено мало Повечерие со целиот Акатист кон Пресвета Богородица. На богослужбата служеа повеќе свештенослужители од градот Велес. Инаку на оваа вечерна богослужба, се чита целиот Акатист кон Пресвета Богородица, кој пак, за време на Великиот Пост се служи во петоците од петте седмици од Великиот пост.

По завршувањето на малото Повечерие традиционално беа осветени петолебија, кои верниците ги земаат за здравје и благосостојба.

Акатист кон Пресвета Богородица беше отслужен и во црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Велес, како и во црквата „Св. Петка“ во Кавадарци .