Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Свети Климент Охридски

 Sample Image
 

Возљубени,

Би сакале да Ве известиме дека од денес, 01. 06. 2022 година, документарно-биографскиот филм за Митрополитот Агатангел, „Печат на едно време“ можете да го гледате и на нашиот youtube канал.

  Линк до филмот: https://www.youtube.com/watch?v=TXOnztkGvT4


 
Свети Климент Охридски
8.12.2019.

 

Sample Image

 

Sample Image Патронот на Македонската црква, Свети Климент, торжествено се прославува низ сите наши духовни светилишта, а централната прослава е во Скопје, каде што се организира Духовна академија, се служи Вечерна богослужба, а на самиот ден на празнувањето Божествена Литургија во Соборниот храм на Македонската црква посветен на Свети Климент. Митрополитот Агатангел чиноначалствуваше со Вечерната богослужба.

 
< Претходно   Следно >