Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Света Божествена Литургија во Скопје

 Sample Image
 

Возљубени,

Би сакале да Ве известиме дека од денес, 01. 06. 2022 година, документарно-биографскиот филм за Митрополитот Агатангел, „Печат на едно време“ можете да го гледате и на нашиот youtube канал.

  Линк до филмот: https://www.youtube.com/watch?v=TXOnztkGvT4


 
Света Божествена Литургија во Скопје
2.07.2019.

 

Sample Image

 

Sample ImageНа 29. 06. 2019 година, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи света Божествена Литургија во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“ во Скопје. На Литургијата сослужуваа свештеници од повеќе епархии на Македонската православна црква, а исто така молитвено присуствуваа верници од многу македонски градови. На Литургијата беа принесени молитви за зачувување на традиционалните семејни вредности, а под истото мото, по завршувањето на Литургијата, беше организирана и Поворка од многубројното свештенство и народ, која го започна своето движење од црквата  „Рождество на Пресвета Богородица“, а крајната дестинација беше Соборниот храм на Македонската православна црква-Охридска Архиепископија во Скопје.

 
< Претходно   Следно >