Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Ин мемориам - свештеник Станко Петковски

 Sample Image
 

Возљубени,

Би сакале да Ве известиме дека од денес, 01. 06. 2022 година, документарно-биографскиот филм за Митрополитот Агатангел, „Печат на едно време“ можете да го гледате и на нашиот youtube канал.

  Линк до филмот: https://www.youtube.com/watch?v=TXOnztkGvT4


 

 

СЕМАКЕДОНСКИ ПРАВОСЛАВЕН СОБОР

 


 
Ин мемориам - свештеник Станко Петковски
18.02.2019.

Sample ImageНа 17. 02. 2019 година се упокои пензионираниот свештеник Станко Петковски.

Роден на 26. 06. 1953 во с. Нов Иственик - Делчевско, каде што завршил основно образование. Средно образование завршил во Македонската православна богословија „Св. Климент Охридски” во Скопје. За ѓакон беше ракоположен на 27. 09. 1975 година, а за свештеник на 05. 10. 1975 година од страна на тогашниот Митрополит Американско-канадски и австралиски и администратор Полошко-кумановски г. Кирил. На парохиска служба во Изворската парохија стапил на 01. 11. 1975 година.

 
< Претходно   Следно >