Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Осветување на црква во село Рибарци

Возљубени,

Би сакале да Ве известиме дека од денес, 01. 06. 2022 година, документарно-биографскиот филм за Митрополитот Агатангел, „Печат на едно време“ можете да го гледате и на нашиот youtube канал.

Линк до филмот

Осветување на црква во село Рибарци
2.10.2018.

На 30. 09. 2018 година, на денот кога светата православна Црква го чествува споменот на св. маченички Вера, Надеж и Љубов и нивната мајка Софија, Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на бројно свештенство на епархијата, изврши осветување на црквата „Св. Ѓорѓи“ во кавадаречкото село Рибарци. По чинот на осветување Митрополитот Агатангел ја отслужи и првата Божествена Литургија во новоизградениот храм. По чинот на осветувањето на храмот, Митрополитот Агатангел и додели Орден за црковни заслуги на Повардарската епархија, на г-ѓа Голубка Нечевска Цветановска, која беше ктитор на овој новоизграден храм.