Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Молебен за Татковината

 Sample Image
 

Возљубени,

Би сакале да Ве известиме дека од денес, 01. 06. 2022 година, документарно-биографскиот филм за Митрополитот Агатангел, „Печат на едно време“ можете да го гледате и на нашиот youtube канал.

 Линк до филмот


 
Молебен за Татковината
24.09.2018.

 

Sample Image

 

Sample Image Sample Image На 23. 09. 2018 година, во црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Велес, се отслужи света Божествена Литургија на која чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел. На Литургијата сослужуваа голем број на свештенослужители од сите намесништва на Повардарската епархија. По завршувањето на Литургијата беше отслужен Молебен за Татковината, со кој Митрополитот Агатангел, заедно со присутните свештенослужители и мнгобројниот народ, кој пристигна од сите македонски градови, принесоа молитви кон Господ Исус Христос и Мајката Божја, која е заштитничка на целиот македонски род, за опстој на нашето свето и вековно име Македонија и благосостојба на нашиот македонски народ.

 
< Претходно   Следно >