Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Осветување на храм во Виница

Возљубени,

Би сакале да Ве известиме дека од денес, 01. 06. 2022 година, документарно-биографскиот филм за Митрополитот Агатангел, „Печат на едно време“ можете да го гледате и на нашиот youtube канал.

Линк до филмот

Осветување на храм во Виница
12.10.2017.

На 07. 10. 2017 година, Св. првомч – чка и рамноапостолна Текла Иконска, Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел и Надлежниот Митрополит Брегалнички Неговото Високопреосвештенство г. Иларион, во сослужение на Архимандритот Дамаскин, Игуменот Агатон и свештеници од МПЦ – ОА, во годината кога МПЦ – ОА го одбележува 50 – годишниот јубилеј од возобновената автокефалност на Охридската архиепископија како МПЦ – ОА, го освети новоизградениот храм, посветен на „Св. ап. и ев. Лука“, во Виница и отслужи Света Архиерејска Литургија.

Повеќе информации на сајтот на Брегалничката епархија.