Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Матура на 49-та генерација богослови

 Sample Image
 

Возљубени,

Би сакале да Ве известиме дека од денес, 01. 06. 2022 година, документарно-биографскиот филм за Митрополитот Агатангел, „Печат на едно време“ можете да го гледате и на нашиот youtube канал.

 Линк до филмот


 
Матура на 49-та генерација богослови
15.06.2017.

 

Sample Image

 

Во саботата, на 10 јуни 2017 година, свечено се прослави матурирањето на 49-тата генерација богослови при Македонската Православна Богословија „Свети Климент Охридски“, во Драчево, Скопје. На свеченоста присуствуваше Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, а присуствуваа Митрополитот повардарски и ректор на Богословијата г. Агатангел, Митрополитот преспанско-пелагониски г. Петар, Митрополитот брегалнички г. Иларион, митрополитот тетовско-гостиварски и овогодишен синодски пратеник на матурските испити г. Јосиф, деканот на Богословскиот факултет „Свети Климент Охридски“ проф-др. Ѓоко Ѓоргевски, целиот професорски колегуим при Богословијата, професори од Богословскиот факултет, и свештеници од различни епархии при Македонската Православна Црква - Охридска Архиепископија, сите собрани заедни за да ја споделат радоста на новодипломираните богослови, и да им посакаат успешно понатамошно духовно и интелектуално надградување, и долговековна плодотворна работа на нивата Господова.

Говор на протоереј-ставрофор Јован Кумевски                     Слово на матурантите

 

 
< Претходно   Следно >