Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Канонска визитација во кавадаречкото намесништво

Возљубени,

Би сакале да Ве известиме дека од денес, 01. 06. 2022 година, документарно-биографскиот филм за Митрополитот Агатангел, „Печат на едно време“ можете да го гледате и на нашиот youtube канал.

Линк до филмот

Канонска визитација во кавадаречкото намесништво
11.05.2017.

Sample ImageНа 11. 05. 2017 година, Митрополитот Повардарски г. Агатангел беше во посета на неколку цркви во кавадаречкото архиерејско намесништво. Тој ги посети црквата во изградба „Вознесение Христово“ во демиркапиското секо Корешница, црквата „Св. вмч. Димитриј“ во кавадаречкото село Глишиќ, црквата „Св. Недела“ во селото Брушани, како и црквата „Св. Архангел Михаил“ во селото Дреново. При оваа посета присутен беше кавадаречкиот архиерејски намесник, страшините на посетените цркви и членови на црковните одбори.