Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Настап на црковниот хор на фестивал во Грција

Возљубени,

Би сакале да Ве известиме дека од денес, 01. 06. 2022 година, документарно-биографскиот филм за Митрополитот Агатангел, „Печат на едно време“ можете да го гледате и на нашиот youtube канал.

Линк до филмот

Настап на црковниот хор на фестивал во Грција
8.07.2016.

Црковниот хор на Повардарската епархија „Св. вмч. Пантелејмон“  учествуваше на 20-от по ред интернационален хорски фестивал во Карпениси Грција. Овој фестивал, кој опфаќа повеќе категории на хорско пеење, 14 години има и  натпреварувачки карактер, па така нашиот хор во категорија православна духовна музика, во конкуренција на хорови од Романија, Израел, Кипар и Грција го освои првото место, а истовремено диригентот проф. Славица Ставрева беше прогласена за најдобар диригент на фестивалот.