Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Оплакување Христово - Велики Петок

Возљубени,

Би сакале да Ве известиме дека од денес, 01. 06. 2022 година, документарно-биографскиот филм за Митрополитот Агатангел, „Печат на едно време“ можете да го гледате и на нашиот youtube канал.

Линк до филмот

Оплакување Христово - Велики Петок
29.04.2016.

Sample Image Во храмот „Свето Вознесение Христово“ во Велес, Митрополитот Повардарски г. Агатангел во вечерните часови на Велики Петок, во присуство на голем број верници чиноначалствуваше со богослужбата на Оплакување на постраданиот и погребан, Спасителот Господ Исус Христос на која беа прочитани Пофални  песни на гробот Христов, односно Статии на Велики Петок, а потоа се изнесе светата Плаштаница околу храмот. Со слово пред многубројните верници, на крајот на богослужбата, се произнесе свештеник Драги Гаштарски.