Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Историјат на Епархијата arrow Епархиска администрација
Епархиска администрација
13.11.2007.

 ЕПАРХИСКИ СЕКРЕТАР

Sample ImageПротоереј Ристе Јанушев

Роден е на 02. 04. 1973 во Велес, каде што завршил основно и средно гимназиско образование. Дипломирал на Православниот богословски факултет „Св. Климент Охридски” во Скопје. За ѓакон е ракоположен на 31. 01. 2004 година, а за свештеник на 04. 02. 2004 година од страна на тогашниот Митрополит Дебарско-Кичевски и администратор Повардарски г. Тимотеј. На парохиска служба во велешката парохија стапил на 15. 06. 2004 година. На ден 20. 02 2011 година од страна на Митрополитот Повардарски г. Агатангел е произведен во чин протоереј.

ул. Ѓоре Органџиев бр. 30, Велес 078/284-844

 

Sample ImageЕПАРХИСКИ РЕФЕРЕНТ И АРХИВАР

Дипломиран теолог Снежана Колевска. Родена е на 22. 04. 1977 година во Велес. Основно и средно гимназиско образование завршува во родниот град, а на Православниот богословски факултет „Св. Климент Охридски” во Скопје дипломира во 2002 година.

e-mail: Оваа адреса на е-пошта е зашититена од спем-ботови, потребно е да го вклучите Javascript-от за да ја погледнете

 

 

И З Д А В А Ш Т В О

Sample ImageДипломиран политиколог Никола Цилаков. Роден е на 28. 06. 1979 во Велес. Основно и средно образование завршил во Велес, а на Правниот факултет во Скопје дипломирал во 2004 година.

e-mail: Оваа адреса на е-пошта е зашититена од спем-ботови, потребно е да го вклучите Javascript-от за да ја погледнете

 

 

 

Sample ImageПротоѓакон Васил Ристовски. Роден на 10. 08. 1984 година во Велес. Основно образование завршил во Велес, а со средно богословско образование се стекнал во Македонската православна богословија „Св. Климент Охридски“ во Драчево. Студира на теолошкиот православен факултет „Св. Климент Охридски“ во Скопје. Во чин ѓакон е ракоположен на 03. 03. 2013 година во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес, од страна на Митрополитот Повардарски г. Агатангел.

e-mail: Оваа адреса на е-пошта е зашититена од спем-ботови, потребно е да го вклучите Javascript-от за да ја погледнете

 

 

Sample ImageБлагој Нешевски. Роден на 25. 01. 1999 година во Велес. Основно образование завршил во Велес, а со средно богословско образование се стекнал во Македонската православна богословија „Св. Климент Охридски“ во Драчево. Студира на теолошкиот православен факултет „Св. Климент Охридски“ во Скопје.

 
Следно >