Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Божествена Литургија во „Св. вмч. Георгиј“ Неготино

Возљубени,

со радост го споделуваме со Вас целокупниот видео материјал од културно-уметничката програма по повод чествувањето на денот на рамноапостолните македонски и сесловенски просветители, браќата Кирил и Методиј во Велес.

Видео материјал

Божествена Литургија во „Св. вмч. Георгиј“ Неготино
11.12.2013.

Sample Image На 09. 12. 2013 година, кога Светата православна црква го празнува споменот на осветувањето на храмот на свети великомаченик Георгиј во Киев, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение со Митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф и бројно свештенство на Повардарската епархија, отслужи Света Златоустова Литургија во манастирот на Свети Георгиј во Неготино. На Светата Литургија, многуброен верен народ од Неготино и неговата околина молитвено присуствуваа на Светата Божествена Литругија, а голем дел од верните застанаа пред Светиот Путир и се причестија со Светите Христови Тајни.

На Литургијата, митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф беседеше за значењето на празникот.