Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Осветување на параклис на Св. Серафим Саровски
Осветување на параклис на Св. Серафим Саровски
25.11.2013.

 

Sample Image

 

Sample Image На 23. 11. 2013 година, Митрополитот Повардарски г. Агатангел изврши осветување на параклисот во митрополитската резиденција на Повардарската епархија. Параклисот е посветен на Свети Серафим Саровски. По осветувањето на параклисот беше отслужена Света Божествена Литургија со која чиноначалствуваше Митрополитот Агатангел во сослужене на протоереј Ристе Јанушев, свештеник Мики Миовски, свештеник Борислав Бобевски и ѓакон Васил Ристовски. Во предвечерјето на овој свет чин  беше отслужена Вечерна богослужба со акатистот на Свети Серафим Саровски.

 

 
< Претходно   Следно >