Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Интронизација на митрополит Кумановско-осоговски
Интронизација на митрополит Кумановско-осоговски
11.11.2013.

 

Sample Image

 

На 10 ноември 2013 година, во Соборниот храм „Свети Никола“ во Куманово, се изврши востоличувањето на Митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф.

Првоерархот на Кумановско-осоговската Епархија беше воведен во Кумановско-осоговскиот епископски трон на Божествената Литургија со која чиноначалствуваше Неговото блаженство, Поглаварот на Македонската православна црква, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, во сослужение на членовите на Светиот Архиерејски Синод на МПЦ.


Слово на Архиепископот г.г. Стефан по повод востоличувањето на г. Јосиф во Митрополит Кумановско - осоговски


Слово на Митрополитот Кумановско-осоговски, г. д-р Јосиф

 

 
< Претходно   Следно >