Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Св. вмч. Димитриј - Митровден
Св. вмч. Димитриј - Митровден
11.11.2013.

 

Sample Image

 

Sample Image На празникот на светиот великомаченик Димитриј Солунски, Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тмотеј, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, архимандритот Нектариј и бројно свештенство отслужи Света Божествената Литургија во храмот посветен на  овој светител во Кавадарци.

На Божествената Литиргија присуствуваа голем број на верници од Кавадарци и од неговата околија, кои традиционално секоја година молитвено му се поклонуваат на Светиот великомаченик Димитрија и го молат за застапништво на нивните души пред престолот на Господ Бог.

На Литургијата со празнично слово се произнесе Митрополитот Тетовско-кумановски г. Јосиф, по што верниците пристапија кон причестување со Телото и Крвта Христови. По завршувањеето на Литургијата Митрополитите и свештенството осветија вода и ги прекршија славските колачи.

Слово на Митрополитот Тетовско-гостиварски, г. Јосиф

 

 

 
< Претходно   Следно >