Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Ракополагање на ѓакон - Петковден
Ракополагање на ѓакон - Петковден
28.10.2013.

 Sample Image


Sample Image На празникот на преподобната маченичка Параскева Петка се одбележаа пет години од осветувањето на црквата „Света Троица“ во Росоман, па по тој повод Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на повеќе свештенослужители од кавадаречкото епархиско намесништво отслужи Света Божествена Литургија во овој храм. На Литургијата молитвено присуствуваа голем број на верници од Росоман и околните места. На оваа Литургија, Неговото Високопреосвештенство г. Агатангел благоволи и го ракополжи најпрво во чин ипоѓакон, а потоа во чин ѓакон завршениот богослов, дипломиран теолог и магистар по теолошки науки Дарко Милев од Кавадарци, кој воедно е и професор во Македонската православна богословија „Св. Климент Охридски“ во Драчево. Литургијата беше збогатена со велелепното хорско пеење на младинскиот црковен хор „Св. Кирил и Методиј“ од Велес.

Преподобна Параскева (Петка)     27/10/2013

Оваа славна светителка се роди во градот Епиват, меѓу Силинаврија и Цариград. Родителите ѝ беа богати и благочестиви христијани, а освен Петка имаа и еден син, Ефтимиј, кој за време на животот се замонаши и подоцна стана угледен епископ Малитски. По смртта на родителите девицата Петка желна за подвижнички живот го напушти родителскиот дом и отиде најнапред во Цариград, а потоа во Јорданската пустина, каде што се подвизуваше до својата старост. Кој би можел да ги прикаже сите трудови и страдања и демонски искушенија што ги претрпе Света Петка во долгата низа години? На старост еднаш ѝ се јави ангел Божји и ѝ рече: „Остави ја пустината и врати се во твојата татковина, таму треба да ѝ го предадеш телото на земјата, а со душата ќе се преселиш кај Господ.“ Света Петка го послуша небесниот глас, ја остави својата омилена пустина и се врати во Епиват. Тука таа поживеа уште две години, пак во непрестајна молитва и пост и потоа го предаде својот дух на Бога. Се упокои во 9 век. Нејзините чудотворни мошти низ вековите беа пренесувани: во Цариград, во Трново, па пак во Цариград, па во Белград. Сега се наоѓаат во Романија, во градот Јаши. Во Белгард постои вода (агијазма) на Света Петка, којашто чудотворно ги лечи сите болни што ѝ притекнуваат со вера во Бога и со љубов кон светителката.

 

 
< Претходно   Следно >