Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Семакедонски православен Собор во Битола
Семакедонски православен Собор во Битола
15.10.2013.
Sample Image
 

Во храмот „Св. вмч. Димитриј“ во Битола, на празникот на Сите македонски светители се одржа осмиот по ред Семакедонски црковно-народен собор. По тој повод се отслужи Света Божествена Литургија  на која чиноначалствуваше Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан во сослужение на Митрополитот преспанско-пелагониски г. Петар, Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, Митрополитот Струмички г. Наум, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, Митрополитот Брегалнички г. Иларион, Митрополитот тетовско-гостиварски г. Јосиф, Митрополитот кумановско-осоговски, епископот хераклејски г. Климент, како и бројни свештенослужители и ѓакони од сите епархии на МПЦ.

 

Sample Image

Sample Image
 
Sample Image
 
 
 
 
< Претходно   Следно >