Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Осветување на камен-темелник за нова црква
Осветување на камен-темелник за нова црква
15.10.2013.

 

Sample Image

 

На 05. 10. 2013 година се изврши освет на камен-темелник на нова црква во селото Нежилово, општина Чашка. Чинот на осветување на камен-темелникот го изврши Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на повеќе свештенослужители. Новата црква во селото Нежилово ќе се гради во чест и слава на светата маченичка Параскева Петка, Римјанка. Црквата ќе се гради со средства од жителите на селото и Повардарската епархија.

 

Sample Image
 
Sample Image

 

 
< Претходно   Следно >