Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Св. Климент Охридски, Литургија - Велес

 Sample Image
 

Возљубени,

Би сакале да Ве известиме дека од денес, 01. 06. 2022 година, документарно-биографскиот филм за Митрополитот Агатангел, „Печат на едно време“ можете да го гледате и на нашиот youtube канал.

 Линк до филмот


 
Св. Климент Охридски, Литургија - Велес
8.12.2011.
 Sample Image
 
 На самиот ден на празникот на патронот на Македонската Православна Црква, Свети Климент Охридски, во епархискиот параклис во Велес посветен на овој светител беше отслужена Света Божествена Литургија. Со Литургијата чиноначалствуваше протоереј Зоран Грозданов. Голем број верници присутни на Литургијата, молитвено се поклонија на Светителот - заштитник на Mакедонската Православна Црква и македонскиот народ.  Многумина од присутните се причестија со Светите Христови дарови, а на крајот од Литургијата беа прекршени и празничните колачи. Овој ден се празнува и како државен празник на Република Македонија.
 
< Претходно   Следно >