Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна

 Sample Image
 

Возљубени,

Би сакале да Ве известиме дека од денес, 01. 06. 2022 година, документарно-биографскиот филм за Митрополитот Агатангел, „Печат на едно време“ можете да го гледате и на нашиот youtube канал.

  Линк до филмот: https://www.youtube.com/watch?v=TXOnztkGvT4


 


Ракополагање на свештеник
29.11.2021.

 

Sample Image

 

Sample ImageНа 28.11.2021 година, вo црквата „Св. вмч. Димитриј“ во Кавадарци, се отслужи Света Архиерејска Литургија со која чиноначалствуваше митрополитот Повардарски г. Агатангел. На Литургијата, Митрополитот Агатангел благоволи и го ракоположи во чин ипоѓакон, теологот Петар Кабранов од Кавадарци, а потоа во чин свештеник, ѓаконот Душко Делов од Неготино. Митрополитот Агатангел најпрво им го претстави новиот свештеник на присутните верници, а потоа изрече поука до новиот свештенослужител пред Престолот Божји, ревносно и совесно да ја чува и проповеда Православната вера и верно да Му служи на Господ Исус Христос и на својот македонски род.

 

 
Света Божествена Литургија
22.11.2021.

 

Sample Image

 

Sample Image На 22.11.2021 година, на денот во кој светата православна црква го чествува споменот на Преподобна Матрона Цариградска и свети Нектариј Егински, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи света Божествена литургија во црквата "Св. Кирил и Методиј" во Велес.

 
Собор на свети Архангел Михаил
22.11.2021.

 

Sample Image

 

Sample Image На денот кога Светата православна црква го чествува споменот на Светиот Архистратиг Михаил и останатите Сили небесни бестелесни, во црквата „Св. Архангел Михаил“ во Долни Дисан се отслужи Света Ахиерејска Литургија со која чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на свештенослужители на Повардарската епархија.

На Литургијата присуствуваа голем број верници, кои се поклонија пред Светиот Архангел Михаил и молитвено го побараа неговото застапништво пред Бога.

На крајот на Литургијата верните се причестија со Светите Христови дарови.

 

 
Осветена црквата „Св. Атанасиј“ во Богданци
15.11.2021.

 

Sample Image

 

Sample Image На 14. 11. 2021 година, на денот кога светата православна црква си спомнува за светите бесребреници Козма и Дамјан, од страна на Митрополитите Повардарски г. Агатангел, Преспанско-пелагониски г. Петар, Европски г. Пимен, Брегалнички г. Иларион, Епископот Стобиски г. Јаков, како и од бројно свештенство на МПЦ-ОА, беше осветена црквата „Св. Атанасиј Велики“ во Богданци. По чинот на oсветување беше отслужена света Божествена Литургија.

 
Вечерна Богослужба во Богданци
15.11.2021.

 

Sample Image

 

Sample Image Во предвечерјето на осветувањето на црквата „Св. Атанасиј Велики“ во Богданци, се отслужи Вечерна Богослужба во овој храм, со што започна духовната радост за градот Богданци. На вечерната богослужба присуствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел, а молитвено присуствуваа и голем број верници од градот Богданци.

 
Архиерејска Литургија во Битола
9.11.2021.

 

Sample Image

 

На празникот на светиот великомаченик Димитриј, Митрополитот Повардарски г. Агатангел сослужуваше на светата божествена Литургија во храмот на овој светител во Битола, заедно со останатите архиереи на Македонската православна црква, како и бројно свештенство. Со оваа Литургија беше одбележан јубилејот на Митрополитот Преспанско-пелагонсики г. Петар, 40 години архипастирска служба во Македонската православна црква.

Повеќе за овој настан на веб страната на Преспанско-пелагониската епархија.

 
Повеќе...
<< Почеток < Претходна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следна > Крај >>

Резултати 77 - 114 од 1291