Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна

 Sample Image
 

Возљубени,

Би сакале да Ве известиме дека од денес, 01. 06. 2022 година, документарно-биографскиот филм за Митрополитот Агатангел, „Печат на едно време“ можете да го гледате и на нашиот youtube канал.

  Линк до филмот: https://www.youtube.com/watch?v=TXOnztkGvT4


 

 

СЕМАКЕДОНСКИ ПРАВОСЛАВЕН СОБОР

 


 


Македонија и нејзината историска шанса
12.02.2018.

Sample ImageДраги мои Македонци! Воведени сме во големо и страшно искушение.  Стоиме пред еден од најголемите предизвици во нашата историја. Дојдено е  времето да ги покажеме својата душевна и духовна сила. Од нашите  постапки и од нашата цврста волја зависи иднината и опстојот на нашиот  народ и на нашата држава.

Пред нме на идните генерации. Во  последните децении, оние што требаше да се грижат за народната  благосостојба, во борбата за власт и овоземска слава бесрамно газејќи  преку сè го изморија народот, ја исцедија неговата сила, го доведоа до  апатија и безволност.

Повеќе...
 
Нови изданија на Повардарската епархија
12.02.2018.

 

Sample Image

 

Со благослов на Митрополитот Повардарски г. Агатангел, се подготвија и се испечатија две нови книги. Тоа се реизданието на книгата „Оптински старци“ I том и прво издание на „Оптински старци“ II том. Првиот дел на „Оптински старци“ го преведе протоереј-ставрофор Миле Штрбевски, а вториот дел го преведе дипломираниот теолог Петар Петковски. Книгите може да се најдат во сите храмови на Повардарската епархија или да се порачаат директно од издаваштвото на Повардарската епархија на тел. 043 221 231.

 
Недела на Страшниот Суд
12.02.2018.
 Sample Image

Sample ImageВо Неделата на Страшниот Суд, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на повеќе клирици од епархијата, отслужи Света Божествена Литургија во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес.

 
Недела на Блудниот Син
7.02.2018.

 

Sample Image

 

Sample Image Во Неделата на Блудниот Син, Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на повеќе свештенослужители отслужи Света Божествена Литургија во црквата „Св. Вознесение Христово“ во Гевгелија. На Литургијата присуствуваа многумина верни од кои дел се причестија со Светите Христови Дарови.

 
Божествена Литургија во чест на св. Атанасиј Велики
1.02.2018.

 

Sample Image

 

На празникот посветен на св. Атанасиј Велики, Архиепископот г.г. Стефан во сослужение на Митрополитите Преспанско – пелагониски и администратор Австралиско – новозеландски г. Петар и Повардарски г. Агатангел отслужи Божествена Литургија во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“, притоа одбележувајќи 10 години од неговото осветување. Архиепископот во своето пригодно слово потсети на историските околности кога за првпат бил изграден храмот во 1835 година, но и на настаните кои се случиле со неговото опожарување и разграбување. Храмот, под ктиторство на господин Трифун Костовски, повторно е изграден во 2008 година и следи довршување на фрескоживописот.

Повеќе информации на сајтот на Скопската епархија .

 
Собор на свети Јован Крстител
23.01.2018.

 

Sample Image

 

Sample Image На 20.01.2018, на денот кога Светата православна црква го чествува Соборот на Св. Јован Крстител, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на повеќе свештенослужители, отслужи Божествена Архиерејска Литургија во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Демир Капија.

 
Повеќе...
<< Почеток < Претходна 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Следна > Крај >>

Резултати 533 - 570 од 1317