Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна

 Sample Image
 

Возљубени,

Би сакале да Ве известиме дека од денес, 01. 06. 2022 година, документарно-биографскиот филм за Митрополитот Агатангел, „Печат на едно време“ можете да го гледате и на нашиот youtube канал.

  Линк до филмот: https://www.youtube.com/watch?v=TXOnztkGvT4


 


Светиот маченик Агатангел Битолски
12.03.2022.

 

Sample Image

 

На празникот на кој Светата православна црква го чествува споменот на Светиот новомаченик Агатангел Битолски, Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Повардарски, кој го носи името на овој маченик, отслужи Божествена архиерејска Литургија во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес во сослужение на бројно свештенство од Повардарската епархија.
Со празнично слово и именденска честитка од името на целиот клир и целото патство на Повардарската епархија се произнесе свештеник Драги Гаштарски, кој му посака на Митрополитот Агатангел како и досега, успешно да долголетсвува на почвата Господова, и уште долги години да биде пример за ревносно извршување на Словото Божјо и ревносната љубов кон својот македонски народ.
По завршувањето на Литургијата беше осветен и прекршен славскиот колач и беше послужена трпеза на љубовта.
На многаја лета, владико свет!

 

Фотографии на следниот линк: https://photos.app.goo.gl/iXJ1CPNvLeHgNLk7A

 
Литургија на претходно осветени дарови
11.03.2022.

 

Sample Image

 

Во петок од првата седмица од Великиот Пост, Митрополитот Агатангел присуствуваше на Утрена богослужба со великопосни часови и чиноначалствуваше на Литургијата на претходно осветени дарови во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес.

Фотографии на следниот линк:  https://photos.app.goo.gl/ZMJe8fbTDJ7ewXVKA

 
Реиздание на „Богородичниот Псалтир“
8.03.2022.

 

Sample Image

 

Со благослов на Митрополитот Повардарски г. Агатангел, а во пресрет на Великиот пост, кога се посветуваме поинтензивно на пост и молитва, кога ја излеваме душата пред Бога и кога посебно го бараме застапништвото и молитвите на Пресвета Богородица, излезе од печат долгоочекуваното второ и дополнето издание од „Богородичниот псалтир“.
Новина во ова издание е акатистот посветен на празникот Животворен извор на Пресвета Богородица – Балаклија.
Да ги умножиме нашите подвизи, да ги засилиме нашите молитви, а во овој подвиг најмногу ќе ни помогне токму овој Богородичен псалтир.
Ова најново издание од издавачката дејност при Повардарската епархија „Св. Ѓорѓи Полошки“ е превод на свештеник Јани Мулев.
Во текот на оваа недела ќе биде доставен до сите цркви и манастири во Повардарската епархија, а исто така може да се нарача во издаваштвото на Повардарската епархија на тел. 043 221 231.

 

 
Недела на Простувањето
7.03.2022.

 

Sample Image

 

Во Неделата на простувањето - Прочка, Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на голем број свештеници од епархијата отслужи Света Божествена Литургија во храмот „Св. Кирил и Методиј“ во Велес, на која голем број верници молитвено побараа прошка од Бога. На Литургијата Митрополитот благоволи и го потстрижа во чин чтец, студентот на еолошкиот факултет, Андријан Ѓорѓиев од Велес.

Во својата празнична беседа Митрополитот не повика сите да го искористиме денот на простувањето за да отидеме кај своите најблиски и кај сите на кои сме погрешиле за да речеме прости ми и да се обидеме од денешниот ден, па се до Воскресението Христово да ја исполниме нашата душа со чистота, добрина, љубов, милосрдие и на тој начин да се обидеме да се соединиме со нашиот Бог, Господ Исус Христос.

 

Фотографии на следниот линк: https://photos.app.goo.gl/56wBtAQgzporDLth6

 
Недела на Страшниот Суд
28.02.2022.

 

Sample Image

 

Во Неделата на Страшниот Суд, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена Литургија во црквата „Св. Козма и Дамјан“ во Велес.

Фотографии на следниот линк: https://photos.app.goo.gl/mdmhivXkyTiS2d2M8

 
Седница на Епархиски управен одбор
24.02.2022.

 

Sample Image

 

На 24.02.2022 година, во седиштето на Повардарската епархија во Велес се одржа редовна седница на Епархискиот управен одбор на Повардарската епархија. Со седницата раководеше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел, а на истата беа усвоени Завршната сметка на Епархијата за 2021 година, како и Предлог буџетот на Епархијата за 2022 година. На седницата беа дискутирани повеќе тековни теми од црковниот живот во Повардарската епархија.

 
Повеќе...
<< Почеток < Претходна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следна > Крај >>

Резултати 39 - 76 од 1291