Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна


Премиера на „Печат на едно време“
16.12.2021.

 

Sample Image

 

Почитувани,

синоќа се случи долгоочекуваната премиера на документарниот филм „Печат на едно време“, кој се сними во продукција на Повардарската епархија. Премиерата беше во салата „Бели мугри“ во Велес. Се надеваме дека наскоро на една од нашите национални телевизии ќе имате можност сите да го погледнете. Протоереј Борислав Бобевски подготви еден одличен текст за синоќешниот настан, кој го целост го објавуваме.

 

 
Света Архиерејска Литургија во Струмица
13.12.2021.

 

Sample Image

 

На 11 декември 2021 година, на празникот на светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на Митрополитот Европски г. Пимен, Митрополитот Брегалнички г. Иларион, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, Митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј и викарниот Епископ Стобиски г. Јаков, отслужи Златоустова Литургија во манастирот „Светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици“, во Струмица. Верниот народ на Литургијата се причести со Светите Христови Тајни.

 
Света Божествена Литургија во Кочани
10.12.2021.

 

Sample Image

 

На 09.12.2021 год. кога го чествуваме споменот на Св. вмч. Георгиј; преп. Алимпиј Столпник, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион во сослужение на Митрополитот Повардарски г. Агатангел, Епископот Стобиски г. Јаков и свештеници од Брегалничката епархија, отслужија Света Архиерејска Литургија во храмот посветен на Светиот Великомаченик Георгиј во Кочани. На крајот од Светата Литургија, Епископот Стобиски г. Јаков одржа содржајна беседа, а Митрополитот Повардарски г. Агатангел го пресече и благослови празничниот леб.

Преземено од веб страната на Брегалничката епархија.

 

 
Чествување на празникот на свети Климент во Скопје
9.12.2021.

 

Sample Image

 

Sample Image Патронот на Македонската црква, Свети Климент Охридски, торжествено се прославува низ сите наши духовни светилишта, а централната прослава е во Скопје, најпрво со Вечерна богослужба во Mакедонската богословија, а на самиот ден на празнувањето со Божествена Литургија во Соборниот храм на Македонската црква посветен на Свети Климент. Оваа година со светата Божествена Литургија чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, Епископот Антаниски г. Партениј, како и бројно свештенство на МПЦ-ОА, а во присуство на Архиепископот Охридски и Македонски Г.Г. Стефан.
Фотографиите се преземени од веб страната на Бигорскиот Манастир.

 

 
Прослава на патронот во епархискиот параклис
7.12.2021.

 

Sample Image

 

Sample Image Прославата на патронот на Македонската Православна Црква, Свети Климент Охридски, во Повардарската епархија започна со Вечерна богослужба која се отслужи во епархискиот параклис, посветен на Свети Климент Охридски. На Вечерната богослужба чиноначалствуваше протоереј Ристе Јанушев во сослужение на протоѓакон Васил Ристовски. 

Sample ImageНа самиот ден на чествувањето на Свети Климент, во епархискиот параклис беше отслужена Света Божествена Литургија. Со Литургијата чиноначалствуваше протоереј-ставрофор Горан Панзов во сослужение ѓакон Бобан Ѓорѓиевски.

 

 
Чествување на патронот во Македонската богословија
7.12.2021.

 

Sample Image

 

Чествувањето на патронот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, светиот чудотворец Климент Охридски, секоја година најпрво започнува со празнични активности во Македонската православна богословија „Св. Климент Охридски“. 

Чествувањето започна со Вечерна богослужба во капелата на Македонската богословија, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Брегалнички г. Иларион, а присуствуваа и Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан, ректорот на Богословијата, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, Митрополитот Европски г. Пимен, како и Епископот Полјански г. Јаков. На вечерната богослужба сослужуваа свештениците, професори во Богословијата, а молитвено сите ученици богослови.

По завршувањето на Вечерната богослужба, беа доделени наградите на богословите со најдобри дела од конкурсите за проза и поезија. На крајот до сите присутни со празнично слово се обрати и ректорот на богословијата, Митрополитот Повардарски г. Агатангел.

Повеќе на сајтот на Скопската епархија.

 

 
Повеќе...
<< Почеток < Претходна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следна > Крај >>

Резултати 267 - 304 од 1490