Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна


Трета недела по Педесетница
25.06.2012.
Sample Image
 

Во третата недела по Педесетница, кога Светата православна црква го чествува споменот на Светиот апостол Вартоломеј и светиот апостол Варнава, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена Литургија во Соборниот храм на Повардарската епархија „Св. вмч. Пантелејмон“ во Велес во сослужение на свештенослужители од Велес, како и игуменот на Согленската обител, јероѓаконот Авакум. Со празнична беседа до присутните се обрати свештеникот Мики Миовски, а потоа верниците се причестија со Светите Христови дарови.

  
 Sample Image
 
 Sample Image
 
 Sample Image
 
 Sample Image
 
 Sample Image
 

Sample Image

Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух, Амин!

Драги браќа и сестри,

Живееме во напорно време, во немаштија и проблеми. Многупати луѓето се во право кога ќе речат дека од грижи и од нервози не можат мирно да спијат. Но, стремежот кон безгрижен живот можеме да го оправдаме само доколку е тој поттикнат од примерите во Светото Евангелие. Таму, се оттргнува материјалното и се става во прв ред духовното, затоа што само тоа е од Бога благословено и полезно за нашите души.

Многу од нас мислат дека доколку си го обезбедат животот материјално, ќе немаат повеќе грижи. Тука се лажат, бидејќи има безброј примери во Светото Писмо, кои го докажуваат спротивното. За што му се на човека и сите пари на светот, ако пред сè, тој нема здравје, а понатаму, добрина и човечност во себе. Не треба да се натпреваруваме меѓу себе кој повеќе пари има, туку да гледаме да му помогнеме на оној што има помалку од нас.

Во Светото Евангелие убаво ни е кажано дека треба да бидеме ненаситни во материјална смисла. Богатиот имал добар род и немал повеќе место во старите амбари за да го собере житото, па затоа сакал да направи нови. Но, тоа го направил, мислејќи дека само уште тоа му фали во животот, мислел дека после тоа ќе живее вечно. Но, токму поради ова, Бог ни го дава следниот пример во Евангелието, прашувајќи: „Каде ќе го носиш сето богатство кога ќе ти ја побарам душата?“

Тоа, драги браќа и сестри, докажува дека нашите грижи треба да ги насочиме кон повозвишена цел, која води до спасение на душата, како што вели Светото Писмо: „Најпрвин барајте го Царството Божјо и Неговата правда и сè друго ќе ви биде дадено“. Доколку така постапуваме, можеме да бидеме сигурни дека Бог нема да не остави на цедило и ќе се погрижи за нас, како што се грижи секогаш. Треба да знаеме дека Бог за нас има план и ако се стремиме кон духовното, Тој секогаш ќе ни го покаже вистинскиот пат и ќе се погрижи за нас. Зашто, Тој, штом се грижи за птиците небески и полските цвеќиња, тогаш ние сме многу поважни од нив, затоа што ние го носиме образот Божји. Вистински примери за безгрижни луѓе биле светите апостоли. Тие кога биле повикани од Бога не поставувале прашања и не мислеле на тоа што ќе облечат и што ќе јадат, но секогаш биле задоволни и не биле ниту гладни, ниту необлечени.

За крај да кажеме уште еден пример кој ќе ни биде образец како да се молиме на Бога и што да бараме од Него. Тоа е Господовата молитва „Оче наш“, која ни го кажува редоследот, прво да го бараме Небесното Царство, а потоа лебот насушен.

Оче наш, кој си на небесата,

да се свети името Твое,

да дојде царството Твое,

да биде волјата Твоја,

како на небото, така и на земјата;

лебот наш насушен дај ни го денес

и прости ни ги долговите наши

како и ние што им ги проштеваме на нашите должници;

и не нè воведувај во искушение,

но избави нè од лукавиот.

Амин!

 
Матурира 44-та генерација богослови
20.06.2012.
Sample Image
 
На 16.06.2012-то лето Господово, на денот посветен на светиот свештеномаченик Лукијан, официјално го заврши своето петгодишно образование и матурираше четириесет и четвртата генерација ученици во Македонската православна богословија „Свети Климент Охридски“ во Скопје. По тој повод традиционално беше организирана пригодна свеченост. Чествувањето започна со Света Божествена Литургија во училишниот храм, која ја отслужија Митрополитите, Повардарски г. Агатангел и Преспанско-пелагониски г. Петар, а потоа следуваше свечен ручек. На ручекот, матурантите и колегиумот при МПБ „Свети Климент Охридски“ беа почестени со присуството на Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г.Стефан, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, кој воедно годинава беше и пратеник на САС на МПЦ на матурските испити, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел-ректор на Богословијата, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, деканот на Богословскиот факултет протоереј Ацо Гиревски и протоѓакон Ратомир Гроздановски, професор на Богословскиот факултет.

На присутните најпрво им се обрати класниот раководител на матурантите проф. м -р Дарко Милев , па следуваше говорот на пратеникот на САС на МПЦ, Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар и на крајот, од името на матурантите збор зеде, сега, веќе дипломираниот богослов г. Божин Трпески.

Потоа, матурантите еден по еден се претставија на гостите и ги примија своите дипломи.
 
Sample Image
 
 Sample Image
 
 Sample Image
 
 Sample Image
 
 Sample Image
 
Проповед во Втората Недела по Педесетницата
19.06.2012.

Sample Image Во името на Отецот, Синот и Светиот Дух, Амин!

 По некое непишано правило кога ќе дојде времето за пост ќе почнеме да се преиспитуваме за нашата вера, за нашиот талант дека не донел никаква корист, па дури и полошо од тоа, не можеме да го вратиме на Бога онака како што сме го добиле. Речиси сите сме биле во човечка ситуација, кога човек гледа слика со раскошна гозба, маса со поставени јадења, но останува гладен. Така ние го читаме Светото Писмо, кажувањата на Светите Отци, се молиме, а душата многу пати ни останува гладна и слаба. Многу пати сме зборувале за постот, па и овој пост да го искористиме како повод, за добар почеток и да се потсетиме за правилно да го искористиме периодот на Петровденскиот пост и да поставиме нов почеток на покајание.

Ние кои сме Христови, повикани сме да бидеме Негови сведоци на овој свет. Повикани сме да го сведочиме со мисла, со збор, со дело, со целото наше битие. Со еден збор повикани сме да ја бараме Божјата правда во својот живот, а не човечката. Барање на Божјата правда е кога во секој момент од нашиот живот се трудиме да живееме како што Богочовекот Христос живеел и како што Тој ни заповедал да живееме, во заповедта на љубовта.

Кога постапуваме според задоведта на љубовта, нашиот ближен ќе го оправдаме, а вината ќе ја најдеме во себе. Кога, пак, постапуваме според човечката правда, ќе се оправдуваме себеси, а вината ќе ја најдеме во нашиот ближен. Човечката правда во суштина е враќање со зло на зло, односно одрекување од Христос. Божјата правда е кога на злото му враќаме со добро и тоа е сведочење на Христос. Да Го послушаме Христос и со делата да заличиме на Него. Да ја познаеме својата ништожност, својот неисплатлив долг, да ги заборавиме сите добри дела што сме ги направиле. Да се молиме само за помилување. Кога човекот ќе ја почувствува во срцето немоќта да се излечи од гревовите, тогаш останува една надеж, едно прибежиште – Спасителот наш Господ Исус Христос. Тој е наш спасител, Кој слезе од Небесата да нè спаси и да ги земе нашите гревови, Кој претрпе страдање, ги покри со љубов сите наши беззаконија, ни вети дека ако имаме вера во Него и покајание ќе ни прости и ќе нè направи синови на Својот Отец, а преку тоа учесници во вечната Божја слава. Тоа е Божјата милост кон паднатиот род човечки, нека молчи секоја човечка плот, нека стои со страв и трепет пред Крстот Христов, пред љубовта Божја, која го повикува секој грешник на спасение.

Господ Исус Христос дојде, не да им суди на грешниците, туку да ги спаси. Покајте се зашто се приближи Царството Небесно! Да го молиме единиот семоќен, милостив, Спасител Господ Исус Христос и Тој ќе ни прости, ќе нè повика за свои, ќе нè избави од осуда и ќе нè воведе во Царството Свое. Тоа е радост во Господа. Таа радост што ни ја нуди Христос да ја искористиме во нашиот живот, да се соединиме со Господ, а тоа ќе го направиме ако се исповедаме, ако постиме, ако се причестуваме, а верувајте само тоа е патот до вечната радост со Христос.

Постот нека ни биде старо-нов почеток на покајание и на препородување на Воскресение. Амин!  

 
Втора недела по Педестницата
17.06.2012.

 

Sample Image   Sample Image

 

Во втората недела по Педестницата, во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес се отслужи Света Архиерејска Литургија. На Литургијата чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на свештенослужители од Велес. Пред присутните верници со празнично слово се обрати свештеникот Игор Пармачки, а потоа мноштво верници, подготвени по првата седмица од Петровденските пости, застанаа пред Светиот Путир за да ги примат Светите Христови дарови.

 

Sample Image   Sample Image
Sample Image   Sample Image
Sample Image   Sample Image
Sample Image   Sample Image
Sample Image   Sample Image
Sample Image   Sample Image

 

 
Педесетница - втор ден
5.06.2012.
 
Sample Image
 

На втор ден од празнувањето на Светата Педесетница, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена Литургија во храмот „Св. Димитриј“ во Кавадарци, а во предвечерјето на третиот ден од празнувањето на Слегувањето на Светиот Дух отслужи вечерна богослужба во црквата „Света Троица“ во Росоман.

Sample Image
 
Sample Image
 
Sample Image
 
Sample Image
 
Sample Image
 
Sample Image
 
Sample Image
 
 
 
Осветување на црква на Педесетница
5.06.2012.
Sample Image
 

 

03.06.2012 - На денот кога се слави роденденот на Светата православна црква - Светата Педесетница , денот кога Светиот Дух во вид на огнени јазици се симна врз апостолите и ги направи носители на благодатта Божја, создавајќи од нив свет собор на сите оние кои се повикани за спасение на тој начин што со својот живот и со своите дела ќе се вградат во телото на Црквата, годинава се  чествуваше и споменот на Светите цар Константин и царица Елена .

На овој ден беше осветен возобновениот манастир во месноста Честодубје во Вратница, Тетовско.

Осветувањето на манастирската црква започна со трикратен опход околу црквата на верниците и читање на евангелиските пораки. По симболичното затропување на вратата на манастирската црква, верниците влегоа внатре за да присуствуваат на подготовката на светиот престол.

Беше потпиешана повелбата, која потоа заедно со светото миро беше ставена во престолот. По чинот на осветување беше отслужена Света литургија на која чиноначалствуваше Митрополитот Повардаски г. Агатангел во сослужение со свештенослужители од полошко - кумановската епархија. На Светата Литургија кон насобраните верници Митрополитот Агатангел се обрати со кратко слово, а по причестувањето на дел од верниците Митрополитот и свештенослужителите пристапија кон служење и на Вечерната богослужба, која во овој ден се извршува веднаш по Литургијата. По големот прокимен од страна на Владиката и свештенослужителите беа прочитани трите долги молитви предвидени за овој ден.

Литургијата беше збогатена со велелепните звуци на тетовскиот хор „Менада“ под диригентство на доктор маестро Ивица Зориќ.

Денешното осветување на возобновениот манастир Свети цар Константин и царица Елена е најрадосен за сите вратничани бидејќи на него чекаат веќе 12 години од првата иницијатива да се изгради манастир на местото на вековните стари темели. На овој свет чин присуствуваа голем број верници од Вратница и околните села и градови, но и од дијаспосрата. Овој манастирски храм е возобновен со цел сите православни верници од овој крај,  а посебно оние иселените во другите земји да имаат свое духовно свратилиште.
 
Sample Image
 
Sample Image
 
Sample Image
 
Sample Image
 
Sample Image
 
Sample Image
 
Sample Image
 
Sample Image
 
Sample Image
 
Sample Image

 

 

 
Повеќе...
<< Почеток < Претходна 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Следна > Крај >>

Резултати 1407 - 1444 од 1488