Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна

 Sample Image
 

Возљубени,

Би сакале да Ве известиме дека од денес, 01. 06. 2022 година, документарно-биографскиот филм за Митрополитот Агатангел, „Печат на едно време“ можете да го гледате и на нашиот youtube канал.

 Линк до филмот


 


Православна Светлина бр. 23
4.10.2012.
Sample Image
 
Воздвижение на Чесниот Крст - Крстовден
28.09.2012.

 

Sample Image

 

На празникот на пронаоѓањето на чесниот Крст, Митрополитот Повардарски отслужи Света Литургија во храмот „Свето Вознесение Христово“ во Велес. На Литургијата сослужуваа повеќе клирици на Повардарската епархија, а пред чесниот Крст се поклонија голем број верници.

 

Sample Image
 
 Sample Image

 


Sample ImageНа овој ден се празнуваат два настани поврзани со Чесниот Крст: прво, пронаоѓањето на Чесниот Крст на Голгота, и второ, враќањето на Чесниот Крст од Персија во Ерусалим. Обиколувајќи ја Светата Земја Св. царица Елена намисли да го побара Чесниот Крст на Христос. Некој старец Евреин, по име Јуда, единствен знаеше за местото каде што се наоѓаше Крстот, па принуден од царицата изјави дека Крстот е закопан под храмот на Венера, којшто на Голгота го подигна царот Адријан. Царицата нареди и го разурнаа оној идолски храм, па копајќи во длабочина најдоа три крста. Додека царицата беше во недоумение како да го распознае Христовиот Крст, покрај местото поминуваше поворка со мртовец. Тогаш патријархот Макариј рече да ги полагаат крстовите редум врз мртовецот. А кога го ставија врз него третиот крст, покојникот оживе. По тоа познаа дека е тоа вистинскиот Христов крст, чесен и животворен. Потоа го положија врз една болна жена и жената оздраве. Тогаш патријархот го крена крстот за да го види сиот народ, а народот со солзи пееше: „Господи помилуј!“ Царицата Елена направи ковчег од сребро и го положи во него Чесниот Крст. Подоцна, кога царот Хозрој го зазеде Ерусалим, многумина ги одведе во ропство, а Крстот Господов го однесе во Персија. Во Персија Крстот лежеше четиринаесет години. Во 628 година грчкиот цар Ираклиј го победи Хозрој и со слава го поврати Крстот во Ерусалим. Влегувајќи во градот царот Ираклиј го носеше Крстот на своите плеќи. Но одеднаш застана и не можеше да зачекори ни чекор. Патријархот Захариј виде ангел којшто му попречуваше на царот во раскошни облеки да оди под Крстот, по оној пат по којшто Господ одеше бос и понижен. Тоа видение патријархот му го објави на царот. Тогаш царот се слече, па босоног и во бедна облека го зеде Крстот, го изнесе на Голгота и го положи во храмот на Воскресението, на радост и за утеха на целиот христијански свет.

 

Sample Image
 
 Sample Image
 
 Sample Image
 
 Sample Image
 
 Sample Image
 
 Sample Image
 
 Sample Image
 
 Sample Image

 

 
Света Божествена Литургија, Валандово
24.09.2012.

Sample Image

 

ФОТОГАЛЕРИЈА

На 23.09.2012 година, во храмот посветен на светиот великомаченик Димитриј Мироточив во Валандово, се отслужи Света Архиерејска Литургија со која чиноначалствуваше митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на свештенослужители од Гевгелиското намесништво на Повардарската епархија.

 
Замонашување во Полошкиот манастир
21.09.2012.
 Sample Image
 
 

На 21. 09. 2012 година, на денот кога Светата православна црква го слави раѓањето на Богомајката, Пресвета Богородица, во  Полошкиот манастир посветен на светиот великомаченик Георгиј на Тиквешкото езеро, Митрополитот Агатангел благоволи да ја постриже во мала схима, досегашната искушеничка Драгица со ново име, монахиња Магдалена. 

На вечерната богослужба присуствуваше Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски Г. Г. Стефан, архимандритот Јосиф, како и повеќе игумании од неколку женски манастири од Македонија. Богослужбата започна во 16.00 часот, а по входот, игуманијата Елисеја, водејќи ја под своето расо, ја приведе кандидатката за замонашување пред архиерејот. Митрополитот Агатангел, најпрво ја поучи за монашкиот живот, за сите добри, но и лоши моменти, што се дел од монашкиот живот, но и за наградата која Бог им ја дава на оние кои се откажале, од татко, мајка, брат, сестра, сопруг, сопруга и од сѐ земно заради Христа и Неговото царство. Откако кандидатот потврди дека свесно и доброволно прифаќа да го прими совршениот ангелски живот и дека со Божја помош ќе извршува сè што е предвидено со монашкиот живот, митрополитот ја пострижа и ѝ даде ново име Магдалена.    

 

Потоа следеше ставање на:

параман (знак на ангелскиот образ, на нетление и чистота и на земениот благ јарем Христов);

крст околу вратот (знак на страдањето, понижувањето, плукањето и на сè она што Господ го претрпе за нас);

подрасник (облека на веселие и духовна радост, за отфрлање на сè плотско, и постојано радување во Христа);

кожен ремен (за умртвување на страстите на телото и за обновување на духот, за бодрост и внимателност, за запазување на Божјите заповеди);

расо (риза на спасението и оклоп на правдата за да се оттргне од секоја неправда, и да биде мртов за секое зло дело, но жив за добри дела);

пана (покривало на смирението и постојано послушание, за да ги одврати своите очи да не гледаат суета);

сандали (за благовестење на мирот, за да биде брз и трудољубив во секое послушание и добро дело, а бавен во исполнување на својата волја);

бројаница (меч духовен, којшто е зборот Божји и непрестајната молитва Исусова: „Господи Исусе Христе, Сине Божји,  помилуј ме мене грешниот“);

крст (штит на верата, за со него да ги гасне распалените стрели на лукавиот);

запалена свеќа (за со својот чист и добродетелен живот да биде светлина на светот).

На крајот следеше поздравување и честитање со зборовите: Како ти е името, сестро? Нека ти е за радост на ангелите и пораз на демоните!

По вечерната служба беше поставена трпеза за сите присутни на овој свет чин.

 

По молитвите на пресвета Богородица, заштитничка и игуманија на сите манастири, Господ да ни даде уште монаси и монахињи, по чиишто молитви се одржува светот.

Сестро Магдалена, спасувај се во монашки чин!

 
Божествена Лирургија и Прв академски час
17.09.2012.

 

Sample Image

 

На 16 септември 2012 г. во црквата свети Јован Крстител во Капиштец, во Скопје, Неговото блаженство, Архиепископ охридски и македонски г.г. Стефан во сослужение на Неговото Високопреосвештенство, Митрополит Повардарски г. Агатангел, Неговото Високопреподобие Архимандритот Јосиф (Тодоровски), и дел од ракоположените професори на  Православниот богословски факултет  отслужи Света архиерејска Литургија. На Литургијата присуствуваа и Ректорот на Универзитетот Свети Кирил и Методиј, проф.-д-р Велимир Стојановски,  Ректорската управа, Сенатот и студентите на Универзитетот. Многубројниот верен народ се причести со Светите Христови Тајни.
Во беседата на Владиката Агатангел меѓу другото беше речено, да како Садукеите,  кои го познавале Светото писмо до точка и запирка точно знаеле како да го искушаат Месијата на чувствителното прашање за исполнувањето на Божјите заповеди, слично и денес, ние сме непрекинато изложени на предизвиците и искушенијата на овој свет. Затоа, за ДА ГО ВОЗЉУБИМЕ БОГА да го најдеме духовното „копче“ што го закопчува нашето срце за Благата вест која ни се навестува во Црквата. Да ја одтргнеме железната завеса која ни ја крие Светлината и веднаш ќе почнеме да ја чувствуваме Благодатта како не обзема. За да го засакаме Бога со сета своја душа треба да се препородиме од исконскиот грев и да го исчистиме разумот со исполнување на Божјите закони и читање на Светото писмо. ДА ГО САКАМЕ БЛИЖНИОТ КАКО СЕБЕ САМИТЕ е братољубие кое својот врв го достигнува во разбирањето на нашите непријатели.
Потоа, во салата „Архиепископ Доситеј“ на Православниот богословски факултет Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан се одржа молитва за почетокот на академската година. Во својата беседа тој подсети како пред два милениуми многумина не поверуваа иако нашиот Господ Исус Христос пред нивните очи правеше чуда. Така и денес во образованието немаме веронаука, а во армијата и затворите немаме духовници. Да внимаваме – секуларноста не значи безбожност или атеизам. На ова особено треба да внимаваат институциите. Религијата и науката секогаш растеле напоредно. Да се подсетиме дека врвните научници и творци секогаш биле, а и ден-денес се вдахновени од Светиот Дух. На крајот поглаварот даде благослов на новите генерации теолози бидејќи и Црквата и човештвото имаат потреба од добри пастири затоа што жетвата е голема, а работниците се малку.
Деканот на Богословскиот факултет проф. д-р Ацо Гиревски – протоереј-ставрофор , истакна дека фактот што ректорот и Ректорската управа го одбележуваат почетокот на академската година токму со присуството на Светата Литургија и оваа молитва представува признание за 35-те години постоење на Факултетот. Деканот го навести почетокот на постапката Факултетот да стане редовна членка на најстариот Универзитет на Светите Кирил и Методиј. Веќе денес студентите можат да ги користат научните ресурси на Универзитетот. На крајот деканот го дарува ректорот со иконата на светите Кирил и Методиј. 

 

Sample Image
 
 Sample Image

 

 
Освет на камен-темелник за нова црква
17.09.2012.
 
Sample Image
 
На 15. 09. 2012 година се изврши освет на камен-темелник на нова црква во селото Бистрица, општина Чашка. Чинот на осветување на камен-темелникот го изврши Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на повеќе свештенослужители. Новата црква во селото Бистрица ќе се гради во чест и слава на светите апостоли Петар и Павле. Црквата ќе се гради со средства од жителите на селото и Повардарската епархија.
 
 
Sample Image
 
 Sample Image
 
 Sample Image
 
 Sample Image
 
 Sample Image
 
Повеќе...
<< Почеток < Претходна 31 32 33 34 35 36 Следна > Крај >>

Резултати 1217 - 1254 од 1333