Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
Цветници - Гевгелија
21.04.2008.
 
Sample Image
 
 
На денот кога го празнуваме споменот на влегувањето на нашиот Спасител Исус Христос во Ерусалим - Цветници, во сите поголеми храмови ширум Повардарската епархија беше отслужена Света Божествена Литургија. Митрополитот Повардарски г. Агатангел чиноначалствуваше со Божествената Литургија во храмот „Св. Кирил и Методиј“ во Гевгелија.
Повеќе...
 
Ц В Е Т Н И Ц И
21.04.2008.
 
Sample Image
 
 
   Влегувањето на Исус Христос во Ерусалим откако го воскресна четиридневно погребениот Лазар е мигот на најмногубројното и најрадосното препознавање во Него Господ и Спасител.
 
Повеќе...
 
Литургија на претходно осветени дарови - Велес
18.04.2008.
 
 Sample Image
 
Литургија на претходно осветени дарови беше отслужена и во храмот на Пресвета Богородица во Велес. Митрополитот Повардарски г. Агатангел чиноначалствуваше со Литургијата, а по завршувањето на службата изврши исповед на свештенството од велешкото и кавадаречкото намесништво на Повардарската епархија.
Повеќе...
 
Литургија на претходно осветени дарови - Гевгелија
18.04.2008.
 
 Sample Image
 
 
На 18.04.2008 година, ден петок, во црквата „Свето Вознесение Христово“ во Гевгелија беше отслужена Литургија на претходно осветени дарови. Со литургијата чиноначалствуваше протоерејот Миле Штрбевски, а во сослужение на свештеници од гевгелиското намесништво на епархијата.

Повеќе...
 
Во посета на манастирот „Св. Ѓорѓи“ - с. Дејадровци
16.04.2008.
 
Sample Image
 
 
На 16. 04. 2008, ден вторник, Митрополитот Повардарски г. Агатангел престојуваше во посета на манастирот „Св. Ѓорѓи“ во селото Дејадровци, Кумановско. 
Повеќе...
 
<< Почеток < Претходна 1 2 3 Следна > Крај >>

Резултати 10 - 18 од 21