Прегледувате: Насловна

Вознесение Христово - Спасовден
11.06.2021.

На празникот на Светото Вознесение Христово, во храмот посветен на Вознесението во Гевгелија беше отслужена Света Божествена Литургија. На Литургијата чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на Митрополитот Брегалнички г. Иларион, Митрополитот Европски г. Пимен, како и бројно свештенство на епархијата. Традиционално, молитвено присуствуваа голем број верници од градот Гевгелија. По завршувањето на Литургијата беше осветена вода и беа осветени и прекршени празничните колачи.

Вознесение Христово

Четириесет дена по Воскресението, Спасителот го остварува она што го вети од почетокот. Се врати при Својот Отец за да Го испрати при учениците Духот на Вистината. Оттогаш Христос седи од десната страна на Отецот. Одењето кај Отецот е чин јавен: се случува пред очите на апостолите. Христос се подига во воздухот и облак Го подзема носејќи Го на небото. Последните пораки што им ги дава се подготовки за Педесетницата. Не оддалечувајте се од Ерусалим, туку чекајте го ветувањето од Отецот, за кое сте слушале од Мене! Зашто Јован крштеваше со вода, а вие не по многу дни од денес, ќе бидете крстени со Светиот Дух.

А тие, кога се собраа, Го прашаа велејќи: Во ова време ли го востановуваш, Господи, царството Израилево? И Он им одговори: Не е ваше да ги знаете времињата или годините, што Отецот ги задржал во Своја власт; но ќе примите сила, кога врз вас ќе слезе Светиот Дух; и ќе Ми бидете сведоци и во цела Јудеја и Самарија, и дури до крајот на земјата (Дела 1, 4 - 8). И веднаш, додека гледаа како се крева на небото, двајца мажи во бела облека, всушност ангели, благовестеа за Второто доаѓање на Христос на земјата. Наспроти упатството да не умуваат околу времињата на овие настани, кои се во Божја власт, во првите години па и векови по Вознесението, христијаните очекуваа самите да бидат очевидци на земјата на славната Парусија Господова.

Архиерејска Литургија во Кавадарци
7.06.2021.

Sample Image Во Неделата на слепиот, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи света Божествена Литургија во црквата „Св. Петка“ во Кавадарци. На Литургијата, Митрополитот Агатангел благослови и го потстрижа во чин чтец, завршениот богослов Трајче Ѓорѓиев од Кавадарци.

Недела на Самарјанката
30.05.2021.

Sample Image Во Неделата на Самарјанката, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена Литургија во болничката црква „Св. Козма и Дамјан“ во Велес.

Божествена Литургија во Лесновската обител
28.05.2021.

На денот кога Светата Македонска православна црква го чествува споменот на светиот епископ Гаврил Велички, во Лесновскиот манастир се отслужи света Божествена Литургија. На Литургијата чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на Митрополитот Брегалнички г. Иларион и Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф.

Повеќе информации на веб страната на Брегалничката епархија .

Светите просветители Кирил и Методиј
28.05.2021.

Sample ImageНа денот кога Светата православна црква го чествува споменот на светите македонски просветители Кирил и Методиј се отслужи Света Божествена Литургија во храмот посветен на овие светители во Велес. На Литургијата чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на Митрополитот Брегалнички г. Иларион и бројно свештенство. Митрополитот Агатангел, на оваа Литургија, благоволи и го произведе во чин протоереј, свештеникот Игор Пармачки од Берово.

Парастос на блаженоупокоениот Архиепископ Доситеј
19.05.2021.

На 20.05.2021 година се навршуваат 40 години од блаженото успение на Архиепископот Охридски и Македонски Доситеј, првиот Претстојател на обновената Охридска Архиепископија во лицето на Македонската Православна Црква. По тој повод, во храмот „Свети великомаченик Димитриј“ во Скопје се отслужи Парастос (Панихида ). На молитвениот собор чиноначалствуваше и беседеше Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, во сослужение на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел и Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, како и на бројни презвитери и ѓакони.
Повеќе информации на веб страната на Скопска епархија.

Повеќе...
<< Почеток < Претходна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следна > Крај >>