Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
На празникот на Св. Наум Охридски
5.07.2010.
Sample Image   Sample Image
 
Во предвечерјето на празникот на Свети Наум, Охридскиот чудотворец, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Вечерна Богослужба во манастирот каде почиваат моштите на Свети Наум во Охрид. На Вечерната Богослужба присуствуваше Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, а сослужуваше и игуменот на манастирот, архимандритот Нектариј. 
 
 
     
 
 Sample Image   Sample Image
 
 На самиот ден на празникот се отслужи Света Божествена Литургија на која чиноначалствуваше Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски Г. Г. Стефан во сослужение на Митрополитите Тимотеј и Агатангел, архимандритите Нектариј и Партениј и бројно свештенство од Дебарско-кичевската епархија.
 
 Sample Image   Sample Image
 
Sample Image    Sample Image
 
Sample Image   Sample Image
 
 
 
< Претходно   Следно >