Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
Осветување на црква
17.05.2010.
 
Sample Image   Sample Image
 
На 16. 05. 2010 година, Недела на Светите Отци, св. мч – ци Тимотеј и Мавра, Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан заедно со Митрополитот Повардарски г. Агатангел и Надлежниот Митрополит Брегалнички г. Иларион, во сослужение на Игуменот на Лесновскиот манастир отец Дамаскин и свештеници од Брегалничката епархија, го освети новоизградениот манастир посветен на Пресвета Богородица – Источен Петок Балаклија, во месноста Марена - Злетово, метох на Лесновскиот манастир.

 Sample Image   Sample Image

По осветувањето на црквата, Неговото Блаженство, во сослужение на присутните митрополити, чиноначалствуваше со Светата Архиерејска Литургија.

 Sample Image   Sample Image

 Sample Image   Sample Image

 
< Претходно   Следно >