Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
На Преображение на Господ Исус Христос
20.08.2007.
      
             
Sample Image
 
 На 19 август, ден недела, на Преображние на Господа Исуса Христа, Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на свештенството на Повардарската епархија, во Соборниот православен храм „Св. Димитрија” во Кавадарци, отслужи Света архиерејска Божествена Литургија....                             

На светата Литургија со пригодно слово кон насобраните верници се обрати Неговото Високопреосвештенство г. Агатангел, кој на верниот народ со кротки зборови им го опиша Светото Преображение на Господ Христос пред тројцата Негови ученици на гората Тавор.

Свештениците ги причестија верниците кои влегоа во првата недела од Богородичниот пост, а потоа Митрополитот и свештенослужителите пристапија на средината од храмот, каде што извршија осветување и благословување на грозјето и ги прекршија и благословија празничните лебови.


 
Sample Image
 
 Sample Image
 
 Sample Image
 
 Sample Image
 
 Sample Image
 
 Sample Image
 
 

 

 
< Претходно   Следно >