Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
Воскресение Христово
8.04.2010.

 Sample Image   Sample Image

Најрадосната вест за православните христијански души, веста за Воскреснието на нашиот Спасител, Господ Исус Христос беше објавена точно на полноќ  во сабота спроти недела низ сите храмови ширум светот.

 Sample Image   Sample Image

Милиони верни души ширум целиот свет извикуваа „Навистина Воскресна“!

Централната прослава на празникот над празниците во Повардарската епархија, беше одржана во Соборниот храм „Св. вмч. Пантелејмон“ во Велес, каде Митрополитот Повардарски г. Агатангел ја објави најторжествената и најрадосната вест на Православието.
 
 Sample Image   Sample Image
 
Во продолжение на празникот беше отслужена Велигденска Литургија, каде многубројни верни чеда чекаа до раните утрински часови да се соединат со Господ Исус Христос, примајќи ги Неговите Свети дарови.
 
 Sample Image   Sample Image
 
Sample Image   Sample Image
 
 Sample Image   Sample Image
 
 Sample Image   Sample Image
 
 
Sample Image   Sample Image
 
Во неделата утрото, се отслужи Вечерна Богослужба со читање на Евангелието на десет разни јазици.
На втор ден Велигден, Митрополитот Агатангел отслужи Света Божествена Литургија во црквата „Св. Димитриј“ во Кавадарци, а на трет ден Велигден служеше во храмот „Св. Недела“ во село Стојаково.
 
 Sample Image   Sample Image
 
 Sample Image   Sample Image
    
 
 
 
 
 
 
< Претходно   Следно >