Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
Св. Никола, Штип
21.12.2009.
Sample Image   Sample Image
 

На 19. 12. 2008 година на празникот на Светиот Ниолај Чудотворец - архиепископ на Ликискиот град Мир, во Соборниот храм Св. Николај во Штип, кој е патрон и заштитник на градот Штип, Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан задно со Надлежниот Митрополит Брегалнички г. Иларион, Митрополитот Струмички г. Наум и Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на архимандрит Арсениј од Струмичката епархија како и игуменот на Лесновската обител отец Дамаскин и повеќе свештонослужители од Брегалничката епархија, отслужи Света Архиерејска Литургија.

 
Sample Image   Sample Image
 

По Светата Литургија Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан заедно со Митрополитите, свештенослужителите и многубројниот народ, изврши Литија од соборниот храм на Св. Николај до градскиот плоштад каде Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан го благослови и пресече славскиот колач по што и произнесе празнична беседа. По ова за православните верници беше организирана културно естрадна забава.

Исто така Поглаварот на МПЦ г. г. Стефан и Архиереите беа примени во кабинетот на градоначалникот на Општина Штип г. Зоранчо Алексов, бидејќи тој и Советот на Општина Штип, беа организатори и покровители по повод торжественото чествување на празникот на Светиот Николај како заштитник и патрон на градот Штип и по таа пригода приготвија трпеза на љубовта во универзитетскиот ресторан „Гоце Делчев” во Штип.

 
 
Sample Image   Sample Image
 
 Sample Image   Sample Image
 
 Sample Image   Sample Image
 
 Sample Image   Sample Image
 
 Sample Image   Sample Image
 
 

 
 Sample Image
 
 

Свети Николај Чудотворец, архиепископ Мирликиски     19/12/2009

Овој славен светител, когошто и денес го слават по сиот свет, им беше единец син на своите богати и угледни родители, Теофан и Нона, жители на градот Патара во Ликија. Бидејќи им беше син единец даруван од Бога, тие Му го посветија на Бога, принесувајќи Му така дар. Знаењето за духовниот живот Св. Николај го стекна преку својот чичко Николај, епископот Патарски, и се замонаши во манастирот „Новиот Сион“, основан од тој негов чичко. По смртта на родителите Николај им го раздаде наследениот имот на сиромасите и ништо не задржа за себе. Додека беше свештеник во Патара тој многу се прочу со делата на својата милостиња, иако ги криеше грижливо, за да го исполни зборот Господов: „Да не знае твојата лева рака што прави твојата десна рака“ (Матеј 6, 3). Кога се предаде на самотност и на безмолвие, мислејќи така да проживее до смртта, му дојде глас одозгора: „Појди на подвиг меѓу народот, ако сакаш да бидеш од Мене овенчан.“ Веднаш потоа според чудесната Божја Промисла беше избран за епископ на градот Мир во Ликија. Милостив, мудар, неустрашлив. Св. Николај му беше вистински добар пастир на своето стадо. За време на гонењето на христијаните под Диоклецијан и Максимијан го фрлија во затвор, но тој и во затворот ги поучуваше луѓето на законот Божји. Присуствуваше на Првиот Вселенски Собор во Никеја и од голема ревност за вистината го удри еретикот Ариј. За ова дело го отстранија од Соборот и од архиерејската служба, сѐ додека на неколкумина од првите архиереи на Соборот не им се јавија Самиот Господ Христос и Пресвета Богородица и не го објавија своето благоволение кон Николај. Чувар на Божествената вистина, овој чудесен Божји светител беше и одважен заштитник на правдата меѓу луѓето. На двапати спаси по тројца луѓе од незаслужена смртна казна. Милостив, вистинољубив и праведен, одеше меѓу луѓето небаре ангел Божји. Уште за време на животот луѓето го сметаа за светител и го повикуваа на помош во маки и неволји и им се јавуваше во сон и на јаве на тие што го повикуваа, еднакво лесно дали се блиску или далеку, и им помагаше. Од неговото лице блескаше светлина како од лицето Мојсеево, па и со самата своја појава им носеше на луѓето утеха, мир и добра волја. На старост малку се разболе и се упокои во Господа, многустрадален и многуплоден, за вечно да се весели во Небесното Царство продолжувајќи да чудотвори на земјата, помагајќи им на верните и прославувајќи Го својот Бог. Се упокои на 6 декември 343 година.

 
 
  
 
< Претходно   Следно >