Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
Св. Нектариј Битолски, Охрид
21.12.2009.

Sample Image   Sample Image

Светата Православна црква на 18 декември го прославува големиот молитвеник и подвижник, преподобниот отец Нектариј Битолски. По повод именденот на игуменот на Светинаумската обител, вечерта на 17 декември се отслужи празнична вечерна богослужба во манастирот. Вечерната богослужба ја отслужи Митрополит Повардарски г. Агатангел во сослужение на игуменот архимандрит Нектариј.

Sample Image   Sample Image

Sample Image   Sample Image

 

Празничниот леб беше прекршен од надлежниот епархиски Архиереј Митрополитот г. Тимотеј.

Следниот ден, со почеток во 7:30 започна Утрената богослужба со Литургија со која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополит Дебарско-кичевски г. Тимотеј во сослужение на Митрополит Повардарски г. Агатангел, архимандрит Нектариј, јеромонах Јосиф, јеромонах Григориј и ѓаконите Димче Азески и Николче Ѓурѓиноски.


Sample Image   Sample Image

Sample Image   Sample Image

 Sample Image   Sample Image

 Честито име и на многаја лета Високопреподобни оче!

 

 
< Претходно   Следно >