Прегледувате:
Архиерејска Литургија - Соборен храм, Скопје
10.12.2009.

Sample Image   Sample Image

Во соборниот храм на свети Климент Охридски во Скопје, на 8 декември  2009 година, кога Света Црква го слави споменот на свети Климнет Охридски, Неговото Блаженсво Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан  во сослужение  со  Митрополитот Преспанско-пелагониски и администратор Австралиско-новозеландски г. Петар, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, Митрополитот Брегалнички г. Иларион, Митрополитот  Горазд,  Епископот Хераклејки г. Климент и  свештенството на храмот и Скопската епархија отслужи Божествена Литургија. На Божествената Литургија присуствуваше  и  заменикот на претседателот на Одделот за надворешни црковни врски на Руската Православна Црква протоереј Николај Балашов.  Верниот народ на Литургијата се причести со Светите Христови Тајни.

Sample Image   Sample Image