Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
Вечерна Богослужба во чест на Светиот пророк Илија
2.08.2007.
Sample Image
 
Вечерна Богослужба во очи на најголемиот национален македонски празник Илинден....

Манастирскиот комплекс „Св. Илија“, кој се наоѓа во непосредна близина на градот Велес, како и секоја година и оваа  година беше православниот христијански дом, во кој верниците од Велес и неговата околина традиционално го прославуваат големиот христијански празник посветен на Светиот пророк Илија. Со Вечерна Богослужба, со која чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел, а во сослужение на бројно свештенство од Повардарската епархија и со бројни молитви за мир и благосостојба на македонскиот народ, како и со молитви за покој на небројните македонски синови и ќерки кои ги положија своите животи за националната и духовната слобода на македонскиот народ беше одбележано чествувањето на денот на Светиот пророк Илија. 

Сите овие чествувања од нашата национална и црковна историја, се сведоштво за нашата богата духовна и национална ризница и цврст темел за нашиот црковен и духовен опстој.

Одбележувајќи ги овие темелни настани од нашето голготско опстојување, на сите верни чеда, во Македонија и ширум по светот, го честитаме националниот празник Илинден, со порака за мир и братољубивост, како меѓу нас, така и со сите луѓе. Нека ни е честит и вековит Илинден!


Sample Image
 
 Sample Image
 
 Sample Image
 
 Sample Image
 
 Sample Image
 
 Sample Image

 
< Претходно   Следно >